TEREBINIEC moje strony

 Wielkie sprzątanie, wielkie przygotowania, wielka tradycja, wielka radość
Terebiniec świętuje także.

Wielkanoc-

najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa – początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym – jutrznią. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Jest czasem radości (symbolizuje ją biały kolor szat liturgicznych). Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy (święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus). 
Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Po wielkim poście – kiedyś bardzo ściśle przestrzegany – ludzie z niecierpliwością czekali na odmianę. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne.

 ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE
Palemki na szczęście
Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświeconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.
Świąteczne porządki
Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie – wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.
Topienie Judasza
Kolejnym ważnym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Środa. Młodzież, zwłaszcza chłopcy, topili tego dnia Judasza. Ze słomy i starych ubrań robiono wielka kukłę, którą następnie wleczono na łańcuchach po całej okolicy. Przy drodze ustawiali się gapie, którzy okładali kukłę kijami. Na koniec wrzucano „zdrajcę” do stawu lub bagienka. Wymierzanej w ten sposób sprawiedliwości stawało się zadość.
Wielkie grzechotanie
Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazja do urządzania psot. Młodzież biegała po mieście z grzechotkami, hałasując i strasząc przechodniów. Do dziś zachował się zwyczaj obdarowywania dzieci w Wielkim Tygodniu grzechotkami.
Pogrzeb żuru
Ostatnie dwa dni postu były wielkim przygotowaniem do święta. W te dni robiono „pogrzeb żuru” – potrawy spożywanej przez cały post., Kiedy więc zbliżał się czas radości i zabawy, sagany żuru wylewano na ziemię.
Wieszanie śledzia
W równie widowiskowy sposób rozstawano się też ze śledziem – kolejnym symbolem wielkiego postu. Z wielką radością i satysfakcją „wieszano” go, czyli przybijano rybę do drzewa. W ten sposób karano śledzia za to, że przez sześć niedziel „wyganiał” z jadłospisu mięso.
Święconka
Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (a wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę.
Specjalnie dla dziewcząt
Uwaga dziewczyny, – jeżeli w Wielką Sobotę obmyjecie twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę, to znikną piegi i inne mankamenty urody!
Wielka Niedziela – dzień radości
W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, – czyli mazurka.
Lany poniedziałek
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.  

            Do koszyczka wkładamy:
  • baranka – symbol zmartwychwstałego Chrystusa,
  • jajka – symbol rodzącego się życia,
  • chrzan – symbol siły,
  • wędlina – symbol płodności i dostatku,
  • ser – symbol zdrowia dla zwierząt hodowlanych,
  • sól – symbol oczyszczenia domostwa od złego oraz istota prawdy,
  • ciasto (babka) – symbol wszechstronnych umiejętności.

    Tradycyjne świąteczne potrawy to:

  • żurek – czyli barszcz biały,
  • kiełbasa – zwykle biała, na ciepło,
  • szynka wędzona w jałowcowym dymie,
  • ćwikła z chrzanem,
  • pieczone mięso,
  • własnoręcznie wykonana babka,
  • mazurek z artystycznymi dekoracjami,
  • pascha,
  • kołacz,
  • sernik (kiedyś zwany przekładańcem).
 

Długo oczekiwany remont świetlicy w Terebińcu trwa !
 
Nasza świetlica, zabytek dawny dwór.
 
Nieszczędzony przez historię, przez czas i kolejnych administratorów i zarządców. Budynek wśród którego ścian nie jeden z naszych sąsiadów bawił sie na przyjęciu weselnym. Miejsce z przeznaczeniem na spotkania dla mieszkańców i naszej młodzieży- brzmiałoby to prawidłowo gdyby przez lata 80/90-te tak było. Niestety na wspomniane lata zainteresowani korzystaniem z dóbr naszej Wsi jakim niewątpliwie jest świetlica, spotykali się z odmową do korzystania z budynku i jego wyposażenia.
 
Ale to już mamy za sobą.
Obecni mieszkańcy Naszej Wsi oraz młodzież są bardziej doświadczeni, otwarci, mądrzej podchodzą do tematu patrzenia w przyszłość. Niemalże jednogłośnie stwierdzają, że takie miejsce w Terebińcu jest potrzebne. Zarówno potrzebne mieszkańcom, jak i ich dzieciom, wnukom i przyjezdnym do nas gościom. Zasługujemy na taką świetlicę.
Niejednokrotnie mieliśmy okazję korzystać z budynku podczas zebrań, uroczystości, "Swięta kiszonej kapusty", niejednokrotnie także wysyłaliśmy nasze dzieci na darmową "zabawę choinkową" Stan techniczny pozostawiony z poprzednich dekad nie był jednak niczym miłym, ani dla oka ani ze względu na bezpieczeństwo.
 
Pomoc w spełnieniu oczekiwań mieszkańców przyszła prosto z Brukseli- Stolicy Europy.
To właśnie Unia Europejska przeznaczyła dla naszej Gminy środki na projekt związany z konserwacją, odbudową i restauracją zabytków. Nasi wspaniali mieszkańcy, Sołectwo naszej Wsi przy wsparciu Urzędu Gminy Werbkowice przygotowali projekt dla nas samych. No bo w sumie skoro pieniądze są na zabytki, a nasza świetlica jest zabytkiem- to czemu nie?
Starania, społeczne zaangażowanie, upór oraz chęci zostały docenione. W konsekwencji Nasz Terebiniec otrzymał upragnioną przepiękną świetlicę. Mamy to!
 
Aby sprostać wszystkim użytkownikom świetlicy, nowopowstający budynek został zaprojektowany tak, aby mogli korzystać z niego także starsi, bądź niepełnosprawni mieszkańcy. Nowa świetlica została także zaopatrzona w nową instalację elektryczną, wodociągową i ściekową. Powstały toalety. W budynku są także: główna sala, dwie sale spotkań, pomieszczenie socjalne, pomieszczenie komunalne oraz kuchnia. Budynek posiada wyjścia ewakuacyjne. Świetlica jest po kapitalnym remoncie- od fundamentu, po dach.
 
Niewątpliwie Nasza świetlica będzie chlubą naszej Kochanej Wioski.
Obiekt nabiera coraz to piękniejszych kształtów i kolorów. Aby pozwolić żeby nasza świetlica służyła nam w pełnej krasie i w jak najlepszym stanie jak najdłużej, dodatkowo zostanie zaopatrzona w nowy regulamin użytkowania. Wyrażając pragnienie uciechy z budynku, wyrażamy także nadzieję, że wspólną pracą i dobrymi chęciami zadbamy także o piękne otoczenie dla naszej, pięknej świetlicy.
 
Wykonawcą prac budowlanych są firmy wyznaczone przez Urząd Gminy w Werbkowicach.
Wśród nich ciężko pracują tam także nasi Sąsiedzi. Szacowany czas oficjalnego oddania Świetlicy do użytku, przewiduje się na przełom wiosny/lata. Z pewnością będzie co świętować i napewno będzie nam miło spotkać się w naszej wyjątkowej i pięknej świetlicy. Mamy nadzieję, że przy przygotowaniach do wydarzenia i podczas niego obecny będzie każdy nasz Sąsiad i Sąsiadka.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uwaga Panowie! 8 MARCA DZIEN KOBIET ! To nie jest komunikat o ewakuacji, ale przypomnienie o wydarzeniu, o którym zapomnieć nie wolno! Wasze Panie, Gospodynie, Sasiadki, Córki, Koleżanki, Siostry 8- Marca mają swoje święto. Tak więc do Kwiaciarni, do cukierni, do jubilera i nie dajcie plamy! :)
 
 
 
 

Nasze sprawy w naszych rękach.

18. Lu, 2015

W dniu 16-02.2015 (poniedziałek) Mieszkańcy Terebińca zebrali się aby zadecydować o przyszłości swojej miejscowości.
Wybór większością głosów padł na dotychczasowego gospodarza wsi, a w zasadzie na gospodynię.
Jadwiga Krawczyk to sprawdzony wybór! Niewątpliwie mieszkańcy tak oceniają dotychczasowe poświęcenie, upór, oraz społeczną pracę obecnej Sołtysowej. W obecności Wójta Gminy Werbkowice P. Lecha Franciszka Bojko oraz współpracowników Urzędu gminy dokonano wyboru na przyszłe lata. Zaufanie do pełniącej już funkcje Sołtysowej oraz zauważone dotychczasowe doświadczenie, pracę i jej efekty docenili Wyborcy- Nasi Mieszkańcy. Życzymy sobie oraz Sołtysowej owocnej współpracy, frekwencji na kolejnych zebraniach, spotkaniach oraz wszelkich przedsięwzięciach dotyczących losów Terebińca. Życzymy tym samym przyjezdnym do Nas gościom Wsi do pozazdroszczenia. Wierzymy, że z Waszą pomocą tak będzie.

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl